Trávník je dominantou celé zahrady. Zejména v létě si jeho benefity užívají všichni členové rodiny. Co je totiž lepšího, než se projít s bosými nohami v trávě? Jak, ale trávník udržet krásný a svěží, když venku panují vysoké teploty? Nebojte, je to možné. Jen je nutné dodržovat několik zásad.
Nejdůležitější je závlaha
I ten největší laik jistě ví, že zdravý trávník se pozná podle barvy, ucelenosti a svěžesti. Bohužel vlivem letních teplot nejsou tyto faktory často splněny a trávník postupně sesychá a při nepodařené záchraně bude při nové sezóně vyžadovat určitou renovaci. Naštěstí se tomuto stavu dá jednoduše předejít. Naprostým základem je závlaha, pro kterou je vhodné využívat dešťovou vodu. V případě, že tedy máte retenční nádrž nebo sud na dešťovku patříte mezi šťastlivce, kteří mohou zalévat bez ohledu na místní vyhlášky, které často v letních dnech regulují zavlažování z vodovodního řádu.
Ať už však v konečném důsledku zvolíte jakýkoliv vodovodní zdroj, vždy dbejte na časy zalévání. V létě zásadně zaléváme buď brzy ráno nebo až večer po západu slunce. Během dne je tráva vystavena slunečnímu záření a její kropení by naopak mohlo způsobit spálení.
U starších trávníků zalévání nemusíte tolik řešit, tráva už je zakořeněná a vydrží i náročnější podmínky. Naopak mladý pažit je více náchylný, a proto ho zejména první rok opravdu důsledně proléváme.
S určením optimální závlahy vám může pomoci i jednoduché pravidlo. Projděte se po trávníku a pokud za vámi zůstávají slehlé stopy, je to indikátor nedostatečné vlhkosti.
Na výživu nelze zapomínat ani v létě
Pokud se řídíte obecnými radami pro udržení krásného trávníku jistě víte, že existují nejrůznější typy hnojiv. Hnojiva jsou velmi prospěšná a dodávají pažitu chybějící živiny a minerály. Nejen proto, že léto je náročné období, vyžaduje trávník i v této sezóně pravidelné hnojení. Specializované obchody a hobbymarkety prodávají unikátní hnojiva pro období jara a léta. Ty jsou nejčastěji buď ve formě granulí nebo ve formě roztoku. V obou případech je však důležité po aplikaci trávník dostatečně zavlažit, aby opět nedošlo k nežádoucímu spálení. Odborníci se taktéž shodují, že hnojení je optimální provádět jednou měsíčně pár dnů po sečení.
I sečení má svá pravidla
Aby si trávník dokázal uchovat vlhkost a byl tak chráněn před nárůstem teplot, nezkracujeme ho tolik jako v jiných obdobích. Naopak se doporučuje sekat častěji, ale zkracovat, tak, aby délka trávy nebyla nikdy nižší než 3 cm. Stejně jako u závlahy i zde platí, že nikdy nesekáme za přímého slunce.
Tip! Správné sečení lze podpořit i pravidelným ostřením nožů sekačky.
Užitečná funkce mulčování
Moderní sekačky jsou dnes často vybaveny i funkcí mulčování. Význam spočívá v tom, že nůž sekačky rozseká trávu na malé kousky, které následně v trávníku zanechá. To však ničemu nevadí, protože posečená tráva je plná živin a funguje jako ekologické hnojení. Jediné co, tak je důležité, seč rovnoměrně rozprostřít po celé ploše trávníku, tak, aby tráva mohla přirozeně dýchat a dostala se k ní potřebná vláha.
Zkuste se výše uvedenými radami řídit a uvidíte, že pažit se vám za vaši péči odvděčí.