Zimní zahrady jsou malou oázou klidu a souznění s přírodou, kterou můžeme využívat celoročně. Ovšem není zimní zahrada jako zimní zahrada. Existuje několik typů zimních zahrad, přičemž každá vyžaduje jiný způsob udržby. Přemýšlíte o výstavbě zimní zahrady, ale nemáte představu o tom, jak by vlastně měla vypadat? Náš článek vám může napomoci zorientovat se v zimních zahradách tak, abyste měli lepší představu o tom, která je pro vás ta nejvhodnější.
Celoroční odpočinek v zeleni
Pokud nejste zahrádkáři a zimní zahradu byste si rádi pořídili proto, abyste si v ní mohli hovět a ne se jen hrabat v hlíně, rosit, větrat, zalévat a celkově pečovat o rostlinky, je možnost do zimní zahrady zakomponovat běžné pokojové rostliny, které nejsou nikterak náročné na údržbu a k jejich dobrému prospívání postačí jen pravidelné zalévání. Zimní zahrada se tak stane neobyčejným místem plným světla a zeleně, které vás nabije energií kdykoli, když se vám den nedaří a za okny je škaredo. Stačí už jen vybrat příjemný ratanový nábytek a budete si připadat jako ve své malé soukromé džungli.
Zimní zahrada jako ráj pro vášnivé zahrádkáře
Plánujete-li zimní zahradu pro pěstování méně či více neobvyklých rostlinek či živočichů, je dobré uvědomit si, že zimní zahrady se liší podle druhů rostlin, které v nich pěstujete. Základní dělení zimních zahrad zahrnuje zahrady tropické, subtropické, sukulentní a vodní či bahení. Jednotlivé typy se liší zejména mírou vlhkosti a teploty, kterou je nutné v zimní zahradě udržovat. Tropické zimní zahrady vyžadují celoroční velmi vysokou vlhkost a teplo. Subtropické jsou méně náročnější na vytápění i spotřebu vody, jelikož přes zimu odpočívají při teplotách asi 5°C nad nulou. Sukulentní zimní zahrady jsou specifické tím, že se zaměřují na požadavky konkrétních druhů sukulentů. Požadavky na údržbu sukulentní zimní zharady se tak mohou velmi lišit. Podobné je to u zimních zahrad vodních.
Zajištění optimálních podmínek pro rostlinky
Ať už je vám sympatická tropická zimní zahrada, nebo se spokojíte s vaším nenáročným fíkusem, vždy je dobré dbát na to, aby prostředí vaší zimní zahrady vyhovovalo jak vám, tak vašim rostlinkám. Důležitými aspekty pro udržení vhodného prostředí ve vaší zimní zahradě je především zajištění optimální vlhkosti při současném pravidelném větrání. Bez větrání by se totiž z vaší oázy klidu mohl stát spíše ráj pro houbaře a specialisty na výzkum plísní.
Kam zimní zahradu postavit?
Zimní zahrady se liší též svým umístěním. Pokud chcete, aby vaše zimní zahrada byla co nejméně energeticky náročná, nejvýhodnější je orientovat ji na jih. Užijete si tak co nejvíce sluníčka po většinu dne a ještě ušetříte za topení. Pokud si rádi sluníčka užíváte spíše u ranní kávy či při dopoledním home office, orientujte svou zimní zahradu na východ.
Málokdy narazíte na zimní zahradu postavenou mimo obytnou část. Představují totiž spíše rozšíření obytného protoru o prosklenou místnost plnou světla a rostlinek, ve které můžete mít třeba i malou knihovničku a užít si vaši oblíbenou knihu s šálkem čaje v ruce za doprovodu orchestru cikád.
Realizaci svěřte odborníkům
Ať už plánujete výstavbu malé zimní zahrádky na vašem balkóně nebo toužíte po velké zahradě, která poskytne domov řadě různých druhů rostlinek a poskytne příjemné místo k poseznení i vašim přátelům, vždy je dobré realizaci zahrady vložit do rukou odborníkům s know-how. Zimní zahradu na míru, která splní očekávání vás a přitom zajistí optimální podmínky pro vaše rostliny pro vás postaví například specialisté na zimní zahrady z rakus.cz.
Přejeme vám mnoho příjemných dnů v zimní zahradě vašich snů.