
I když se vám možná zdá, že je protipožární zabezpečení vhodné spíše pro velké areály, jako jsou výrobní a skladovací haly, firemní prostory, školy či hotely, v dnešní době už by mělo být toto zabezpečení nezbytnou výbavou každého rodinného domu i bytu. Každé obydlí je vystaveno riziku požáru, který může vzniknout téměř jakkoliv. K tomu, aby ve vašem domě vypuknul požár stačí vadná elektronika, špatně uhašená svíčka nebo nedokouřená cigareta.
Protipožární systémy vás sice před ohněm nedokáží ochránit či zabránit jeho vzniku, ale mohou vás dostatečně brzy varovat, díky čemuž můžete zasáhnout včas, tedy aniž by došlo k poškození majetku nebo újmě na vašem zdraví.
Jakou protipožární ochranu si pořídit?
Jednou z možností jsou autonomní detektory požáru, které by měly být součástí základní protipožární ochrany v každé domácnosti. Oheň může vzniknout během spánku nebo třeba v místnosti, kterou nemáte neustále na očích. Detektory vás mohou včas varovat před nebezpečím, jehož následky by mohly být bez hlásiče daleko větší než pouze pár ohořelých záclon.
Komplexnější zabezpečení představuje systém elektronické požární signalizace neboli zkráceně EPS. Jedná se o automatizovaný systém, který je propojen s požární ústřednou. Součástí EPS jsou čidla umístěná v objektu, která mohou reagovat na kouř, zvýšení teploty a tak dále. V případě vzniku požáru však mají oproti běžným detektorům i další funkce. Nejen, že upozorní sirénou obyvatele domu a ústřednu, se kterou jsou propojeny, ale také spustí i další procesy, jejichž úkolem je co nejvíce zmírnit důsledky požáru. Většinou se jedná o větrací klapky, otevření protipožárních dveří a tak dále.