Úklid koupelny patří bezpochyby k jednomu z nejnáročnějších. Přeci jen se jedná o místo, kde je často umístěna i toaleta a jsou zde tedy přítomny nejrůznější bakterie a viry. Nejen z tohoto důvodu je nutné udržovat tento prostor stále čistý a dbát na důkladný úklid. Jeho absence totiž kromě jiného může způsobit nežádoucí usazování vodního kamene, který vás pak ve výsledku může velmi potrápit. Kapky zaschlé vody dokážou zcela změnit vzhled všech koupelnových zařízení a tím způsobit jeho znehodnocení. Naštěstí existují jisté kroky sloužící jako prevence i řešení při již vzniklých problémech.
Tvrdá voda jako hlavní spouštěč
Vodní kámen je zjednodušeně řečeno směs minerálů, které se zpravidla nejvíce vyskytují v tvrdé vodě. Zmíněné minerály se ve vodě postupně uvolňují a na místech, kde dochází ke kontaktu s vodou se vyskytuje bělavý až zažloutlý povlak, který signalizuje problém. Větší výskyt a rychlejší nástup navíc podporují změny teplot a pára z teplé vody. Právě proto na vodní kámen nejvíce trpí povrchy vany, sprchového koutu, spáry obkladů a vodovodní baterie. Nenechte se však zmást, tento neduh je možné objevit v rychlovarné konvici, pračce i myčce. Zkrátka všude kde je nějaké spojení s vodou.
Prevence je základ
Ještě předtím, než se podíváme na konkrétní tipy, jak se vodního kamene zbavit, pojďme se zaměřit na prevenci. Pokud nevíte, zda máte ve své domácnosti tvrdou vodu, nejprve lze provést speciální test, anebo zavolat na místní vodárnu, kde vám sdělí podrobnější informace. Na základě těchto faktů pak můžete začít jednat. Potvrdí-li se vaše domněnky o tvrdé vodě, je žádoucí provést její úpravu. Dnes je to velmi snadné díky zakoupení a následnému namontování speciálních filtrů na vodovodní potrubí a současnému použití změkčovačů vody. Tato kombinace zajistí nejen samotnou eliminaci vodního kamene, ale prodlouží tím i životnost nejen koupelnového vybavení. Pro budoucí usnadnění úklidu se také doporučují unikátní hydrofobní prostředky, které se snadno aplikují a zamezí usazování vody na dotčených místech. Obecně se také doporučuje místa, kde zůstává voda pravidelně utírat. I když ruku na srdce, kdo po použití vany nebo sprchového koutu jde a vytře ho do sucha?
Dva přístupy
Máte-li již bohužel problém a vyskytl se u vás vodní kámen, dejte se do boje. Na výběr jsou dvě základní možnosti. Buď zvolit chemické prostředky nebo jít přírodní cestou. Co se týče chemických prostředků, tak těch najdete na trhu rozmanité množství. Konkrétní použití pak nastudujete v návodu, kde vás výrobce seznámí s tím, jak postupovat a na co naopak dát pozor.
U přírodní cesty si lze vybrat z ekologických odstraňovačů anebo si ho dokonce vyrobit zcela sami. Skvěle funguje bílý ocet v kombinaci s kyselinou citronovou. Tyto látky jsou obecně kyselé a narušují tak příznivé prostředí pro vznik vodního kamene. Zkuste si tedy namíchat směs nebo použijte přípravky jednotlivě a za pomoci hadříku nebo houbičky začněte působit na nežádoucí mapy. Pokud nebudete hned na první pokus úspěšní, nechte přípravky chvíli působit a postup opakujte. Nezapomeňte však vždy přípravky naředit s trochou vody, abyste si zařízení přílišnou kyselostí naopak nepoškodili. U specifických typů materiálů jako je např. žula nebo mramor raději volte přípravky dané výrobci anebo se před aplikací poraďte ve specializovaných obchodech.
Tzv. „babské rady“ uvádějí jako účinnou pomůcku i obyčejnou pastu na zuby. Tu stačí nanést na vyřazený kartáček a důkladně jí vyčistit dané povrchy. Možná tomu nebudete věřit, ale i tento trik je velmi efektivní.
Revoluční pomocník
Vyzkoušeli jste všechno možné a stále nejste spokojeni? Zkuste ještě další možnost, a to přístrojovou pomoc. Na trhu dnes existuje nepřeberné množství parních mopů, které mají různé nástavce a jsou přizpůsobeny nejen na samotnou dezinfekci koupelny, ale i na odstraňování vodního kamene a dalších nečistot. Navíc jimi lze velmi snadno vyčistíte i obkladové spáry a samotné dlaždičky.