Tlustice je nenáročná sukulentní rostlina, která je známá svým baculatým tvarem a pověstí o bohatství. V interiéru vypadá nejen krásně, ale má i řadu dalších benefitů. Jak ji ale správně pěstovat a dopřát jí ty nejlepší podmínky?
Crasuula ovata
To je latinský název tlustice vějířovité, která svou charakteristikou spadá do sukulentních pokojových rostlin. Původem se jedná o africkou rostlinu, která má silnější stonek a masité stálezelené listy ve tvaru mincí. Díky svému původu vyžaduje dostatek světla, a naopak omezenou zálivku. Tu je nutné provádět opravdu jednou za čas, nejlépe až při úplném vyschnutí substrátu. Důležité je také zalévat pouze dobře odstátou vodu.
Co se týče substrátu a hnojení, volte typy vhodné pro sukulentní rostliny. Jen tak zajistíte, že tlustice bude prosperovat a bude mít vhodné podmínky ke svému růstu. Opatrně, ale s častým přesazováním. Tlustice výslovně přesazování nesnáší a je k němu náchylná. Přesazujeme tedy pouze v případě, že původní květináč je již rostlince malý.
Není bonsaj jako bonsaj
Pokud jste milovníky bonsají, můžete si ji vypěstovat i z tlustice. Stačí pouze pravidelné zaštipování nových lístků a úprava do požadovaného tvaru. Postupem času pak bude stonek tlustice mohutnět a svým vzhledem připomínat bonsaj, která vám bude dělat stejnou radost jako ta „pravá“.
Ideální květina do ložnice
I když se do pokoje, kde spíme nedoporučuje dávat pokojové rostliny, tlustice je výjimkou. Oplývá totiž speciální schopností. Přes den má uzavřené své dýchací průduchy a brání se ztrátě vody. V noci naopak načerpává oxid uhličitý a probíhá tak důležitý proces fotosyntézy. Zjednodušeně řečeno, na rozdíl od ostatních rostlin, tlustice v noci nedýchá kyslík a tím pádem se o něj nemusíte dělit.
Tato filtrační vlastnost je nejen užitečná pro vyčištění vzduchu, ale i k pozitivnímu vlivu na psychické zdraví člověka.
Pověra nebo fakt?
Díky tvaru svých listů vznikla také známá pověra, která hovoří o tom, že tlustice přináší svému majiteli bohatství. Tento fakt nebyl nikdy potvrzen, ale jedno je jisté. Za speciálním vzhledem listů stojí spíše než symbol bohatství, funkce k uchovávání vody.
Ať už si tlustici pořídíte z jakéhokoliv důvodu, nemusíte se bát ani o své domácí mazlíčky. Listy ani samotná rostlina není nijak jedovatá, spíše naopak. V lidovém léčitelství byla právě tlustice známá svými antivirovými a protizánětlivými účinky.
Rozšiřte řadu svých pokojových rostlin a dejte šanci tlustici. Rostlině, která vám kromě peněz může přinést i zdraví. A co je více než zdraví?