Ať už jste zkušení zahrádkáři, nebo se spíše věnujete pěstování pokojových rostlin, jistě jste již měli tu čest poznat různobarevné broučky, odborně zvané mšice. Jedná se o polokřídlý hmyz, který se extrémně rychle množí a tím devastuje napadenou rostlinu. Ta následně pomaleji roste a může dokonce i zahynout. Naštěstí však existují účinné prostředky a babské rady, které si s tímto nepřátelským hmyzem poradí. Tak vzhůru do boje!
Nejčastější škůdce rostlin
Aphidoidea neboli mšice, je nejznámější hmyz napadající venkovní i domácí květiny. Jejich velikost čítá zhruba 2-6 mm a vyskytující se v nejrůznějších barvách a druzích. Ty nejznámější jsou mšice maková, zelná, jabloňová, vojtěšková nebo zelná. Jedním z prvotních příznaků je obvykle deformace listů, které se vlivem napadení krabatí a nepřirozeně stáčí. Na druhé straně takových listů se zpravidla usídlili celé kolonie mšic, které pomocí svých „chobotů“ vysávají z květin jejich šťávu. Následně listy pokrývají tzv. medovicí, na kterou se chytá další hmyz a šíří se tak další choroby, které rostlinu ohrožují. Nevýhodu je, že mšice se i velmi rychle množí. Jedna samice zpravidla žije 25 dní a za tu dobu je schopná zplodit dalších 80 nástupkyní. Ač nejsou mšice vybíravé a usídlí se na jakékoliv rostlině nejvíce se vyskytují na venkovních růžích, jiřinách, astrách či krásenkách. O tom, že k napadení došlo u venkovních květin si všimnete zcela snadno. Všude v blízkosti totiž budou mravenci, kteří si pochutnávají na zmíněné medovici a zmíněný hmyz na rostliny dokonce sami přenášejí.
Boj pomocí přírody
I když je výskyt mšic velmi hojný, lze mu několika základními způsoby předejít. Obecně skvěle fungují aromatické byliny, které se vysazují do blízkosti ohrožených druhů květin. Máta, levandule, bazalka, tymián, kopr či šanta kočičí, dokážou svým aromatem skoro zázraky. Ne vždy však omamná vůně postačí a je třeba zajít ještě dál. Zejména v poslední době se „roztrhl“ pytel s tzv. hmyzími hotely. Ty jsou nejen designové, ale i velmi užitečné. Ubytujete-li do nich slunéčka sedmitečná, škvory nebo zlatoočka máte vyhráno. Tyto druhy jsou totiž přirození nepřátelé mšic, zajišťující humánní vyhubení.
Prevence kromě výše uvedených tipů spočívá i ve správné péči o rostliny. V čím lepší kondici totiž květiny budou, tím těžší bude pro hmyz je napadnout. Dbáme tedy na obecně známé doporučení a dle potřeby hnojíme a dodáváme rostlinám chybějící vitamíny a minerály. Zásadní je také odstraňovat plevel a spadlé listy. Ulpívání bio odpadu v okolí květin totiž přispívá k přátelskému prostředí pro množení mšic.
Chemie až naposled
Došlo-li na nejhorší a na vašich rostlinkách se usídlily mšice, nezoufejte. Dáme vám několik tipů, jak se jich zbavit zcela bez chemie. Vždy však musíte jednat hlavně rychle! V ranné fázi je obvykle úspěšnost záchrany na vysoké úrovni.
- Využijte „zápachu“ octa – stejně jako mšice nemají rádi aromatické rostliny, nepozdává se jim ani vůně octa. 1:1 nařeďte do rozprašovače vodu s octem a aplikujte na listy. Pro ještě větší účinnost můžete zkusit přidat i pár kapek esenciálního oleje nebo výluh z máty. Obsažené třísloviny hmyz přímo nenávidí, a proto tento trik skvěle funguje.
- Česnek jako všelék – obdobně jako ocet a máta funguje i česnek. Ten se kromě přírodní medicíny ideálně hodí i na boj s jakýmkoliv hmyzem. Stačí oloupat celou palici a následně ji prolisovat do jednoho litru převařené vody. Takto připravenou směs nechte alespoň jeden den odstát a poté opět pomocí rozprašovače aplikujte přímo na napadené listy.
- Silný nálev z rajčatových listů – minimálně 100 gramů listů nechte během noci louhovat v jednom litru vody. Získáte tak další bio roztok, který obsahuje alkaloidy bojující proti mšicím.
- Postřik z mléka – hojně doporučovaná je kromě jiného i směs z mléka a vody, kterou snadno připravíte 1:1.
- Síla kopřivy – ať už bydlíte ve městě nebo na vesnici, určitě pro vás nebude problém nalézt kopřivy. Vezměte si rukavice a cca půl kila listů nechte stát minimálně jeden den v pěti litrech vody. Zředěný výluh následně opět aplikujte postřikem na listy. Nejen, že přinutíte odejít mšice, ale zabráníte i případnému výskytu molic, které se taktéž usazují na listech a sáním ubližují dané rostlině.
Nikdy není pozdě!
Nevšimli jste si výskytu mšic nebo nezafungovala žádná z babských rad? Ani tak nemusíte házet flintu do žita. Pořád ještě lze přistoupit k nejtvrdšímu kalibru, a to boji pomocí chemie. Zprvu lze vyzkoušet sílu jaru a omýt jednotlivé listy. I když je tento trik velmi účinný nelze ho použít na jedlé rostliny. Velmi účinné a rychlé jsou i insekticidy. Ty existují ve spreji nebo ve formě koncentrátu a lze je díky složení použít i na jedlé plody. Zkrátka i když se boj zdá zprvu marný, ničeho se nebojte. To správné řešení jistě najdete. Jen to chce trochu trpělivosti a silnou vůli.